Grypa: objawy, przyczyny, leczenie
shutterstock_64321999

A A A

Okres wiosenny i jesienny sprzyja wszelkim przeziębieniom i grypom. Duża wilgotność powietrza oraz temperatura powyżej zera, to idealne warunki do namnażania się różnego rodzaju bakterii i wirusów. Dodatkowo odrobina promieni słonecznych powoduje chęć zrzucenia części garderoby, natomiast zimne powietrze przenika całe ciało, wyziębiając i osłabiając organizm. Zaczyna pojawiać się katar, kaszel czy przysłowiowe „łamanie w kościach”, a to już krótka droga do złapania grypy.

Objawy grypy

Objawy pojawiają się nagle, najpierw w ciągu jednego lub dwóch dni pogarsza się nasze ogólne samopoczucie. Następnie pojawia się gorączka lub stan podgorączkowy, katar i kaszel, ból głowy lub całego ciała, ból gardła bądź krtani, dreszcze i uczucie rozbicia. Temperatura ciała w pierwszych dniach może wynosić około 37-38°C, w kolejnych dniach może wzrosnąć nawet do 41°C. Skoki temperatury przy grypie następują dość szybko i gwałtownie. Jednym z pierwszych objawów grypy może też być suchy, męczący kaszel, bez odrywania wydzieliny, który potrafi utrzymywać się jeszcze co najmniej przez tydzień od momentu pokonania infekcji.

Przyczyny?

Przyczyną grypy są wirusy. To groźne drobnoustroje, które potrafią zmieniać swój wygląd, kod genetyczny, potrafią się mutować, pozostawać uśpione w organizmie przez długi czas i uaktywnić się w momencie osłabienia organizmu.

Występują 3 rodzaje wirusa grypy: wirusy typu A, B lub C. Najgroźniejszy jest wirusy typu A, to wirus podwyższonego ryzyka, który łatwo i często się mutuje. Do typu A należą wirusy tworzące m.in. świńską i ptasią grypę. Najłagodniejszy jest wirus typu C. Wirusy atakują komórki nabłonka oddechowego, które znajdują się w układzie oddechowym i niszczą je. Uszkodzony nabłonek nie jest w stanie zatrzymać bakterii chorobotwórczych, łatwo wtedy o kolejne choroby i powikłania.

Przyczyną zachorowania na grypę jest:

  • brak odporności organizmu
  • przebywanie w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą na grypę
  • unikanie szczepień
  • przebywanie w miejscach podwyższonego zachorowania np. szpitale, supermarkety
  • nieodpowiednia dieta i zły tryb życia

Leczenie

Grypę najlepiej wyleżeć – to najczęstszy sposób zalecany przez lekarzy. W zależności od stopnia zachorowania należy zastosować leczenie farmakologiczne z zastosowaniem antybiotyków lub leków przeciwgrypowych. Popularne wśród pacjentów są domowe sposoby leczenia grypy: czosnek, cebula, miód, mleko, czyli tak zwana medycyna naturalna. Najodpowiedniejszą metodą leczenia jest jednak wizyta u lekarza. To lekarz najlepiej zdiagnozuje nasze objawy, oceni stan zachorowania i zaleci nam odpowiednie leczenie.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*