Grypa żołądkowa dzieci – groźna choroba zakaźna
grypa-zoladkowa-u-dzieci-18

A A A

Nasze dziecko, jeszcze rano żwawe i wesołe, po powrocie z przedszkola zaczyna wymiotować, dopada je wodnista biegunka i gorączka. Następnie zaczyna się skarżyć na ból brzucha i gardła, wreszcie dostaje kataru. Objawy wskazują na grypę żołądkową. Co ją powoduje i jak ją leczyć?

Grypa żołądkowa (jelitowa) jest chorobą zakaźną, na którą zapadają i dorośli, i dzieci. Wywołuje ją rotawirus, przenoszony drogą pokarmową lub kropelkową, drogą kontaktu z brudnymi przedmiotami lub kałem. Można się zarazić bezpośrednio od chorej osoby. Rotawirus jest żywotny i odporny, a chory jest jego nosicielem do dwóch tygodni po wyzdrowieniu. Jeżeli w rodzinie zarazi się jedna osoba, najczęściej chorują wtedy wszyscy domownicy.

Pierwsza pomoc

Gdy zachoruje małe dziecko, bezwzględnie konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. Do tego czasu należy podawać dziecku płyny: niegazowaną wodę mineralną, letni napar z kopru włoskiego lub mięty (bez cukru). Podaje się po łyżeczce co kilka minut, gdyż większa ilość na raz spowoduje ponowne wymioty. Płyny są niezbędne, aby zapobiec odwodnieniu organizmu dziecka, co może być groźne dla jego życia. Na ogół chore dziecko odmawia jedzenia, my natomiast w żadnym wypadku nie powinniśmy go do jedzenia zmuszać. Jeżeli zechce, można podać kleik ryżowy wymieszany ze zmiksowaną ugotowaną marchewką. Układamy dziecko na boku, aby nie zakrztusiło się w razie wymiotów. Po każdorazowym wypróżnieniu należy dziecko starannie obmyć i samemu dokładnie umyć ręce.

Leczenie grypy żołądkowej

Nie ma leku, który zwalczyłby bezpośrednio grypę żołądkową. Należy pamiętać, że im mniejsze dziecko, tym szybciej następuje odwodnienie. Najważniejsze jest zatem nawadnianie organizmu malucha i obserwowanie stolca. Jeżeli widać w nim śluz albo krew, sytuacja staje się niebezpieczna. Podobnie jeśli dziecko nie oddaje moczu, ma suche usta, a jego skóra traci elastyczność. Sa to oznaki silnego odwodnienia i wskazanie do leczenia dziecka w szpitalu ze względu na niebezpieczeństwo dla życia.

Jeżeli lekarz uzna, że dziecko może pozostać w domu, warto zaopatrzyć się w leki przeciwgorączkowe (których jednak nie należy nadużywać) i elektrolity, które organizm dziecka traci z płynami, a które należy uzupełniać. Można je kupić pod postacią proszku rozpuszczalnego w wodzie lub kapsułek. Po chorobie należy odnowić florę bakteryjną, zniszczoną przez chorobę. W tym celu codziennie podajemy dziecku jogurt naturalny. Stosujemy lekkostrawną dietę przez 7-10 dni, następnie stopniowo powracamy do normalnego odżywiania.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Grypa żołądkowa dzieci - groźna choroba zakaźna luiza28

    grypa zoladkowa u dzieci jest straszna, zawsze bardzo sie boje o dzieci kiedy je dopadnie, wysoka goraczka , szczegolnie u chlopcow jest niebezpieczna dla ich przyszlej plodnosci, a wymioty i biegunki moga spowodowac odwodnienie i czeste nawroty, po utraceniu czesci flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, stosuje wiec zimne oklady zeby zbic goraczke, probiotyki w celu skrocenia czasu trwania biegunki (zawsze te z polskimi szczepami bakterii) i dobrze nawadniam organizm woda z elektrolitami – orsalit, czytalam o tym srodku na stronce http://www.orsalit.pl/Dzialanie ten zestaw zawsze skutkuje:)

    Odpowiedz