Grypa żołądkowa – popularna jelitówka
shutterstock_100688467

A A A

Wymioty, biegunka, nudności utrzymujące się przez parę dni, to mogą być objawy grypy żołądkowej. Grypa żołądkowa popularnie nazywanej jest „jelitówką”, czyli wirusowym zakażeniem układu pokarmowego. Zakażenie pojawia się głównie przez rota-wirusy, które wywołują stan zapalny w żołądku i jelitach. Choroba ta może być niebezpieczna, bo długotrwałe wymioty czy biegunki mogą prowadzić do odwodnienia organizmu.

Jak się można zarazić?

Grypa żołądkowa rozprzestrzenia się drogą kropelkową i podobnie, jak przy „zwykłej” grypie można się nią zarazić przebywając w bliskim otoczeniu chorego lub przez używanie jego przedmiotów. Zarazić się można drogą pokarmową, np. jedząc nie świeże produkty, pijąc nieprzegotowaną wodę. Szczególnie narażone są małe dzieci między 6 miesiącem a 3 rokiem życia, które najciężej przechodzą objawy grypy żołądkowej.

Objawy „jelitówki”

Grypie żołądkowej przeważnie towarzyszą:

 • bóle brzucha
 • wymioty
 • biegunka
 • gorączka
 • brak apetytu
 • osłabienie
 • nudności

Dolegliwości przeważnie utrzymują się ok. 2 do 4 dni, ale mogą trwać nawet 9 dni. Po tym okresie dolegliwości całkowicie ustępują. Jeżeli tak się nie dzieje, należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Zobacz, jakie wirusy powodują grypę żołądkową:

Bez Recepty – "Wirusy Żołądkowe"

Leczenie

Nie ma skutecznego leku na grypę żołądkową. Choremu należy podawać bardzo dużą ilość płynów, najlepiej nie gazowanych. Należy unikać soków, mleka i kawy, a najlepiej pić dużo niegazowanej wody. Przy grypie żołądkowej często nie mamy apetytu, ale warto wzmocnić organizm i spróbować delikatnych potraw, które łagodzą pewne objawy np. kleik na wodzie, ryż, ziemniaki gotowane. W przypadku wystąpienia gorączki można zażyć leki przeciwgorączkowe. Można zaopatrzyć się w środki dostępne w aptece, które uzupełnią elektrolity – kapsułki, proszki rozpuszczane w płynach.

Po przebytej chorobie warto uzupełnić również florę bakteryjną, która łatwo ulega wyniszczeniu podczas choroby. Najszybciej uzupełnia się ją probiotykami lub naturalnymi jogurtami. Jeżeli objawy nie ustępują albo się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem. Na rynku medykamentów dostępne są już szczepionki ochronne przeciwko rota-wirusom, są to szczepionki podawane w formie doustnej, dostępne zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Profilaktyka

Aby ustrzec się przed grypą żołądkową należy przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej. Pamiętaj:

 • myj ręce przed każdym posiłkiem
 • dbaj o czystość miejsca, w którym przygotowujesz posiłki
 • często zmieniaj ręczniki i pościel
 • spłukuj wodę w toalecie przy zamkniętej muszli
 • regularnie dezynfekuj urządzenia sanitarne – deski klozetowe, nocniki itp.
 • zaszczep dziecko przeciw rota-wirusom

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Grypa żołądkowa – popularna jelitówka magda

  Wczoraj przeszłam to drugi raz w życiu i szczerze to myślałam że znowu zdechnę. Zaraziła mnie mama ale ona zwymiotowała tylko raz i jej przeszło. Ja natomiast tak jak i kilka lat temu wymiotowałam od 3 w nocy do 11 przed południem. Wymioty regularnie co 10 minut ! Od 8 rano wymiotowałam już tylko żółcią czy co to było, nie wiem. W końcu półprzytomna koło 11 wypiłam szklankę coli i mimo że było mi okropnie niedobrze to jakoś wymioty opanowałam. O godzinie 16 gorączka 38 stopni i dopiero dziś jakoś do siebie dochodzę. Trzy lata temu przechodziłam to samo ale gorączkę miałam przez tydzień a z łóżka wyszłam dopiero po dwóch tygodniach.

  Odpowiedz

 2. Re: Grypa żołądkowa – popularna jelitówka mart

  Ja na jelitówkę polecam pić kartoflankę (2 łyżeczki mączki ziemniaczanej + pół szklanki delikatnie ciepłej wody- rozmieszać i wypić taką zawiesinę jak najszybciej). To jest najlepszy lek na jelitówkę. Pić 2 razy dziennie na to. Pomaga również na wymioty dlatego na wieczór jest dobrze sobie ją wypić.

  Odpowiedz

 3. Re: Grypa żołądkowa – popularna jelitówka kewis591

  czytam i mam wszystko z wyjatkiem wymiotow byly tez poty i dreszcze ze zgrzytaniem zebami wlacznie mam zarzynanie w podbrzuszu i czesto chodze do ubikacji tez nie wiem skad tak te zarzynania ciagle i bolesne mam juz 3 dni nie wiadomo skad?sie wziely!jak dlugo i czy sam moge sie bez lekzrza wyleczyc? czy to konieczne zeby isc do przychodni czy samoczynnie przejdzie ?znacie jakies domowe sposoby na kuracje?

  Odpowiedz

 4. Re: Grypa żołądkowa – popularna jelitówka sandra

  wlasnie jestem po przejsciu jelitowki nikomu nie zycze takie meczarni, ja wspomagalam sie probiotykiem i smekta dodatkowo pilam duzo plynow, nic nie dly posilki bo niestey zostalo to zwracane przez moj zoladek.

  Odpowiedz

 5. Re: Grypa żołądkowa – popularna jelitówka Milena

  Nas (mnie i meża) dopadła dziś w nocy. Na wymioty pomogły krople żołądkowe, na biegunkę wziełam stoperan ale nic nie pomógł. Jest już dużo lepiej, jeszcze jestem osłabiona ale krótki urlop w łóżeczku się przyda:-). Boje się tylko o dzieciaki bo my już prawie fikneliśmy w kaledarz a takie maluchuchy nie wiedzą co się dzieje i strach o odwodnienie.

  Odpowiedz

 6. Re: Grypa żołądkowa – popularna jelitówka Helena

  Od trzech dni mam bardzo wysoka goraczke/najwyzsza 39.5/ i na zmiane dreszcze i poty. Oprocz silnej biegunki nie mam innych objawow.Jestem bardzo oslobiana.Czy to moze byc grypa zoladkowa?

  Odpowiedz

 7. Re: Grypa żołądkowa – popularna jelitówka krystian

  boli mnie brzuch po jedzeniu i piciu ciagle biegam do toalety i z odbytu splywa tylko zółta maź i tak od 2 dni co to?

  Odpowiedz

 8. Re: Grypa żołądkowa – popularna jelitówka marta

  Czy przy grypie jelitowej można boleć gardło i występować katar ?

  Odpowiedz

 9. Re: Grypa żołądkowa – popularna jelitówka Kinga

  przez 5-6 dni już boli mnie brzuch, przy przeponie. Po jedzeniu mam ochotę wymiotować, ale nie wymiotowałam jeszcze. Mam wzdęcia i nudności. Czy to grypa żołądkowa ? Czy moi rówieśnicy nie muszą mieć tej grypy ? tylko ja?

  Odpowiedz

 10. Re: Grypa żołądkowa – popularna jelitówka ciekawska

  Witam.
  Czy podczas całodniowym wypróżnianiu może dojść do oddawania kału z krwią lub płynów ustrojowych.?

  Odpowiedz

  • Re: Grypa żołądkowa – popularna jelitówka Dr

   Zapewne masz okres. Raczej wykluczone jest wydostawanie się krwi z odbytu.

   Odpowiedz

   • Re: Grypa żołądkowa – popularna jelitówka mama

    bzdura jeśli masz hemoroidy to normalne że robisz k…ę z krwią idź do lekarza

    Odpowiedz

    • Re: Grypa żołądkowa – popularna jelitówka Wojslaw

     nawet chyba są takie badania na obecność krwi w kale.

     Odpowiedz

  • Re: Grypa żołądkowa – popularna jelitówka lekarz

   Zależy jeśli jest uszkodzone jelito lub coś innego a co do płynów mam wątpliwość niekoniecznie :-) :-) :-) :-) :-)

   Odpowiedz