Grypa żołądkowa: jaką dietę stosować?
12

A A A

Większość z nas zna zapewne nieprzyjemne objawy grypy żołądkowej, czyli popularnej „jelitówki”. Jest to zakażenie wirusowe, któremu, prócz charakterystycznych objawów, towarzyszą symptomy przypominające klasyczną grypę – stąd podobieństwo nazw obu chorób. Stare porzekadło mówi, że grypę żołądkową trzeba po prostu przejść i jest w tym sporo prawdy, bowiem skuteczne metody, znacznie skracające czas choroby, nie istnieją.

Uzupełniaj płyny

Głównym celem dobrze zbilansowanej diety w przebiegu grypy żołądkowej jest odpowiednia podaż płynów, co ma istotne znaczenie zwłaszcza u niemowląt. Wymioty i biegunka prowadzą bowiem do silnego odwodnienia organizmu, co w skrajnych przypadkach jest przyczyną niewydolności nerek. Deficyty wody należy uzupełniać niskosłodzonymi napojami niegazowanymi, jednak najlepsze będą tutaj herbatki ziołowe.

Poza wodą, należy także uzupełnić niedobory substancji mineralnych, które wraz z wodą wydostają się z organizmu – w tym celu należy podawać specjalne roztwory preparatów elektrolitowych, np. popularny Gastrolit. Nie powinno się w tym przypadku stosować tak zwanej „metody coca – coli”, która wpływa korzystnie tylko na niewielkie niestrawności, nie jest w stanie natomiast wyeliminować objawów choroby wirusowej.

Zobacz, kto jest szczególnie narażony na zarażenie:

Bez Recepty – "Wirusy Żołądkowe"

Posiłki wprowadzaj powoli

Wprowadzanie coraz bardziej treściwych posiłków powinno odbywać się stopniowo i odpowiednio do poprawy samopoczucia chorego. Pierwszego dnia trwania objawów powinno się skupić tylko na podawaniu płynów i wyrównaniu gospodarki elektrolitowej. Dopiero drugiego dnia można zacząć podawać choremu kleiki ryżowe lub kaszę manną, przyrządzone na wodzie z niewielką ilością soli. Ważna jest obserwacja, czy wprowadzenie bardziej kalorycznych posiłków, nie wywołuje dodatkowych objawów grypy żołądkowej. Jeśli nie, to pożywienie należy rozszerzyć o sucharki, chude gatunki mięs oraz przetarte owoce i warzywa.

Rokowania przy grypie żołądkowej

Grypa żołądkowa w większości przypadków, prócz nieprzyjemnych objawów, nie powoduje u człowieka żadnych powikłań, które trwale rzutowałyby na stan jego zdrowia. Objawy schorzenia najczęściej ustępują w przeciągu kilku dni, u niektórych mogą trwać na przykład tylko przez jedną noc. Powikłania w przebiegu tego rodzaju grypy dotyczą zwłaszcza małych dzieci, które są bardzo wrażliwe na odwodnienie organizmu – w takich wypadkach stosuje się leczenie ambulatoryjne.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*